INFORMACJA O REALIZACJI PROGRAMU PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 6  W PŁOCKU

I PÓLROCZE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

   W realizacji programu Przedszkole promujące zdrowie uczestniczą wszystkie dzieci, pracownicy i rodzice Miejskiego Przedszkola Nr 6 w Płocku.  

    W ramach realizacji programu Przedszkole promujące zdrowie w Miejskim Przedszkolu Nr 6 w Płocku w I półroczu w okresie od września 2023r. do stycznia 2024r. podjeto następujące działania:

Zebrania grupowe z rodzicami (wszystkie grupy) –  poinfomowano rodziców o działaniach w ramach Programu przedszkole promujące zdrowie i zaangażowanie całej społeczności przedszkolnej w jego realizację. Nauczycielki zwróciły uwagę m.in.  na Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, właściwe proporcje i ilość spożywanych przez dziecko posiłków. Przypomniały, jakie produkty powinny spożywać dzieci, aby prawidłowo rosły i rozwijały się oraz jakich produktów należy unikać. Przybliżono rodzicom zasady zdrowego trybu życia. Zachęcano  również do organizowania  dzieciom czasu wolnego, tak, aby mogły podejmować różne aktywności ruchowe, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i  kondycję dzieci. Zwrócono się do rodziców o współpracę w tym zakresie  w roku szkolnym 2023/20224:

06.09.2023r. – 3 latki “Puchatki”, 3 latki “Misie Uszatki”, 4 latki “Jogusie”

07.09.2023r. – 5 latki “Tęczusie”, 5 latki “Gumisie”, 6 latki  “Misiaki”, 6 latki “Pandusie”

09.2023r. – 01.2024r. systematycznie zachęcano dzieci do próbowania i zjadania surówek, sałatek, deserów, soków przygotowanych z owoców, świeżych warzyw oraz kiełków, codziennie zwracano uwagę na spożywanie przez dzieci zdrowych przekąsek, np. jabłka, gruszki, mandarynki, marchewka, papryka, kalarepa, ogórki, pestki dyni, słonecznika, daktyle, rodzynki, orzechy.  

09.2023r. – 01.2024r. – co tydzień, w każdy poniedziałek,  organizowano śniadania w formie stołu szwedzkiego, podczas, którego dzieci mogły samodzielnie wybierać ulubione zdrowe produkty żywieniowe i  komponować swój posiłek.

18.09. -29.09.2023 (3 latki “Puchatki”) – realizacja tematyki kompleksowej ,,Witaminki z sadu”-dzieci poznały owoce z polskich sadów, ich wygląd , smak i  zapach. Segregowały  je według rodzaju i wielkości. Rozumieją konieczność spożywania owoców dla własnego zdrowia. Wiedzą, że przed spożyciem należy je umyć.

18.09. – 29.09.2023r. (3 latki “Misie Uszatki) – realizacja tematyki kompleksowej ,,Owoce z sadu”, dzieci poznały różne owoce a w szczególności: jabłka, gruszki i sliwki. Dowiedziały się dlaczego należy codziennie spożywać warzywa i owoce i jakie są ich właściwości zdrowotne. Zaznajomiły się z wyglądem ,,Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej’’, określiły na którym piętrze znajdują się owoce i warzywa.  Rozpoznawały je po wyglądzie oraz smaku.

18.09. – 22.09.2023r. (grupa 5 latki “Tęczusie”) – realizacja tematyki kompleksowej “Moja droga do przedszkola” – zapoznano dzieci z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, również w czasie drogi do przedszkola. Dzieci utrwalały prawidłowe przechodzenie przez jezdnię w miejscu wyznaczonym z sygnalizacją świetlną i bez.

29.09.2023r. (6 latki “Pandusie”)realizacja tematyki kompleksowej „Jesteśmy bezpieczni”, w ramach której prowadzono różnorodne działania mające na celu zwiększenie świadomości dzieci w zakresie dbałości o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, tj. poznanie numeru alarmowego, korzystanie z miejsc wyznaczonych do przechodzenia przez jezdnię – ze zwróceniem uwagi na czerwone i zielone światło, zakładanie kasku podczas jazdy na rowerze, na rolkach i na hulajnodze.

20.09.2023r. (5 latki “Gumisie”) – warsztaty kulinarne “Jak zrobić ogórki kiszone?”, dzieci poznały metody na przedłużenie trwałości bogatych w witaminy warzyw i owoców, aby można je spożywać również w okresie zimy. Aktywnie uczestniczyły w kiszeniu ogóków, poznały kolejne etapy tej czynności.

21.09.2023r. (6 latki “Misiaki”) – wycieczka autokarowa do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, „Jak zostać średniowiecznym skrybą” oraz spacer po Starym Mieście, co stworzyło dzieciom możliwości do ruchu na świeżympowietrzu oraz poznanie sposobów bezpiecznego zachowania się w środkach transportu i w miejscach publicznych.

25.09. – 29.09.2023r. (5 latki Tęczusie”) – realizacja tematyki kompleksowej “Jesień w parku i w lesie”, uświadomiono dzieciom, że ruch i odpoczynek na świeżym powietrzu korzystnie wpływają na stan naszego zdrowia, dostrzegają korzyści z lasu, np. spacery, ścieżki zdrowia, korzystanie z dóbr lasu – grzyby, jagody, maliny.

26.09.2023r. (6 latki “Misiaki”)  dwoje dzieci z grupy uczestniczyło w „Biegu przedszkolaka”, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole Nr 34  w Płocku.  Celem tego wydarzenia sportowego jest promocja zdrowego trybu życia i propagowanie rywalizacji w duchu fair play. Dzieci zostały nagrodzone pamiątkowymi medalami.

28.09.2023r. (wszystkie grupy) – Dzień Jabłka, dzieci poszerzyły wiedzę o rodzajach jabłek, poznały budowę jabłka (skóra, miąższ, pestki), rozpoznawały, próbowały, porównywały ich kształty, zapach, kolor, smak. Brały udział w zabawach edukacyjnych i ruchowych z wykorzystaniem jabłek np. Kelnerzy. Były zachęcane do spożywania jabłek i to pod różnymi postaciami ze względu na ich walory zdrowotne i odżywcze, ze smakiem degustowały potrawy i przetwory z jabłek, które  przygotowały podczas warsztatów kulinarnych:

-3 latki “Puchatki” – sok z jabłek

-3 latki “Misie Uszatki” – sok z jabłek

-4 latki “Jogusie” – surówka z jabłka i marchewki

-5 latki “Tęczusie” – sok z jabłek

-6 latki “Misiaki” – sałatka z jabłek

29.09.2023r. (wszystkie grupy) – zajęcia  sportowe z  zawodnikiem piłki ręcznej Wisły Płock, podczas Dnia przedszkolaka. Dzieci uczestniczyły w treningu i w sportowych zmaganiach na terenie ogrodu przedszkolnego pod kierunkiem trenerów klubu.

02.10.2023r. (wszystkie grupy) – udział w akcji Sprzątania Świata. Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska I recyklingu. Przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki chętnie pomagały w sprzątaniu terenu w pobliżu przedszkola. Zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

02.10. – 13.10.2023r. (3 latki “Misie Uszatki”) – realizacja tematyki kompleksowej ,,Jesienne witaminy’’, dzieci poznały wybrane warzywa oraz sposoby ich  przetwarzania i wykorzystywania w późniejszym czasie. Znają nazwy miejsc, w których rosną owoce i warzywa, brały udzial w zabawach edukacyjnych i wykonywały różnorodne prace plastyczne związane z tematyką.

03.10.2023r. (3 latki “Misie Uszatki”) – wycieczka do “warzywniaka” – zakup owoców i warzyw do kącika warzywno – owocowego. Wdrażanie do promowania zdrowego stylu życia.

02.10. – 13.10.2023 r.(4 latki “Jogusie” –  realizacja tematyki kompleksowej „Bądźmy ostrożni na drodze – znamy różne pojazdy”, dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze: w drodze do przedszkola oraz do domu, poznały zasady ruchu drogowego pieszego i kołowego. Nauczyły się  prawidłowego przechodzenia przez jezdnię z sygnalizacjią świetlną oraz bez, w miejscach wyznaczonych – po pasach.

02.10.2023r. – 13.10.2023r. (6 latki “Misiaki”) – realizacja tematyki kompleksowej „ Moja droga do przedszkola – poznajemy zasady ruchu drogowego”, dzieci utrwalały podstawowe przepisy  ruchu drogowego obowiązujące pieszych i kierowców oraz niektóre znaki drogowe. Wdrażały się do przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych oraz demonstrowały sposób przechodzenia przez jezdnię, korzystajac z kamizelek odblaskowych. Przypomniały numery telefonów alarmowych, sposoby wzywania pomocy w przypadkach zagrożenia.  Poznały zasady bezpiecznej podróży oraz prawidłowe zachowania w środkach transportu  – samochód osobowy, autobus.Wiedzą, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z zabaw w pobliżu tras komunikacyjnych  np. gra w piłkę, jazda na rowerze, zjazdy na sankach. Rozumieją znaczenie znajomości i  własnego adresu zamieszkania oraz numeru telefonu domowego dla własnego bezpieczeństwa. Zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię utrwaliły podczas grupowego konkursu „Co wiemy o ruchu drogowym?”

02.10.2023r. (wszystkie grupy) – spotkanie z policjantami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Płocku na terenie placówki przedszkolnej. Dzieci poznały umundurowanie policjanta i akcesoria związane z jego pracą (kamizelka odblaskowa, gwizdek, kajdanki, tarcza do zatrzymywania pojazdów (lizak) oraz zapoznały się z czynnościami wykonywanymi przez policjanta, np. kierowanie ruchem, pilnowanie ładu i porządku w mieście, ściganie przestępców. Uświadomiły sobie rolę policjanta w trosce o bezpieczeństwo dzieci, jak należy zachować się wobec osób nieznanych, np. że nie należy z nimi rozmawiać, brać słodyczy oraz jak radzić sobie, gdy ktoś zgubi się na ulicy.

05.10.2023r. (5 latki “Gumisie”) – warsztaty kulinarne “Pyszna i zdrowa surówka marchewkowo-jabłkowa”, dzieci przygotowały smaczny i zdrowy posiłek z marchewki i jabłek. Wiedzą, że owoce i warzywa zawierają dużo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm.

 06.10.2023r. (3 latki “Misie Uszatki”, 5 latki “Tęczusie”, 6 latki “Pandusie”) – Światowy Dzień Uśmiechu. Głównym celem akcji było uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Dzieci rozumieją, że „śmiech to zdrowie”, bo poprawia nastrój, łagodzi stres, dotlenia, poprawia krążenie krwi i pracę serca, płuc oraz mięśni. Śmiech ma działanie przeciwbólowe i zmniejsza napięcie mięśni. Przedszkolaki miały dobry humor i uśmiech na twarzy.

10.10.2023r (5 latki “Tęczusie”, 5 latki “Gumisie”, 6 latki “Misiaki”, 6 latki “Pandusie”) – spotkanie w przedszkolu z piłkarzami nożnymi Wisły Płock. Celem spotkania było zapoznanie z zasadami gry w piłkę nożną. Piłkarze zaprezentowali swoje umiejętności i zaangażowali dzieci do wspólnego ruchu na sali gimnastycznej. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywa aktywność  ruchowa i sport w życiu człowieka. Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe breloczki Wisły Płock oraz zdjęcia z podpisami piłkarzy.

10.10.2023r. (5 latki “Tęczusie”, 5 latki ”Gumisie”) – Dzień Drzewa”, dzieci znają ważną funkcję, jaką pełnią drzewa w przyrodzie: produkują tlen, wpływają na stan powietrza, które ma znaczący wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne,  wiedzą, że spacer w parku lub w lesie wpływa korzystnie na poprawę samopoczucia i zdrowia.

16.10.-27.10.2023r. (4 latki “Jogusie) – realizacja tematyki kompleksowej „W koszyku pani jesieni”, dzieci utrwalały nazwy owoców: jabłko, gruszka, śliwka i potrafią je rozpoznać, znają nazwy drzew owocowych, z których pochodzą, wiedzą, jakie znaczenie dla zdrowia mają owoce I warzywa.

27.10.2023r. (4 latki  “Jogusie”) – warsztaty kulinarne “Owocowe szaszłyki”,  dzieci przygotowały zdrową przekąskę z ulubionych owoców.  Wiedzą, że owoce i warzywa należy umyć przed spożyciem. Wdrażały się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wykonywanych czynności.

17.10.2023r (6 latki “Misiaki”) – wycieczka do piekarni Auchan,  dzieci uczestniczyły w warsztatach „Jak się piecze chleb?”,  poznały cykl produkcji chleba „od ziarenka do bochenka”.

20.10.2023r. (wszystkie grupy)  Dzień owoców i warzyw, dzieci najpierw oglądały i nazywały owoce oraz warzywa przyniesione w koszu, potem je wąchały, smakowały, określały kolory, ich kształt i wielkość oraz rozpoznawały za pomoca dotyku i smaku bez kontroli wzroku.Wiedzą, jakie korzyści dla organizmu płyną z ich spożywania.

20.10.2023r. (6 latki “Misiaki”  ) – w ramach organizacji Dnia owoców i warzyw w grupie, dzieciprzygotowały „owocowe jeżyki”, które bardzo im smakowały. Były słodkie i zdrowe.

21.10.2023r. (6 latki “Misiaki”) Dzień bez skarpetki,  (w ramach organizacji w przedszkolu Dni wzmożonej aktywności ruchowej),  który miał na celu zwrócić uwagę na to, aby dbać o stopy. Chodzenie boso jest bardzo zdrowe i sprzyja kształtowaniu prawidłowej postawy ciała.

24.10.2023r. (6 latki “Pandusie”, 6 latki “Misiaki”) – spotkanie z przedstawicielami  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku na temat zasad przestrzegania higieny osobistej.

30.10. – 11.11.2023r. (4 latki “Jogusie”) – realizacja tematyki kompleksowej ”Jesienią często pada deszcz – komu potrzebna jest woda?”, dzieci dowiedziały się, dlaczego nie należy marnować wody, poznały zamknięty obieg wody w przyrodzie oraz na czym polega parowanie i skraplanie wody, czyli jak powstają chmury i deszcz. Rozumieją,  jakie są skutki braku oraz nadmiaru wody (susze, powodzie). Uczestniczyły w zabawach badawczych pokazujących efekt parowania i skraplania wody.

30.10. – 10.11. 2023r. (6 latki “Misiaki”) –  realizacja tematyki kompleksowej „Co z sadu, co z ogrodu a co z pola?”, dzieci poznały krajowe i egzotyczne owoce oraz warzywa sezonowe. Rozróżniały podstawowe części  warzyw, określały ich części jadalne i  niejadalne oraz budowę wewnętrzną i zewnętrzną owoców.  Poznały cechy jakościowe owoców i warzyw: kształt, zapach, kolor, smak, ich walory zdrowotne jako źródła witamin i skladników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz sposoby ich wykorzystywania w technologii żywieniowej. Wdrażane były do spożywania urozmaiconych potraw i surówek z owoców i warzyw.

31.10.2023r. (wszystkie grupy) Dzień Dyni, podczas którego urządzono „kąciki dyniowe”  w każdej sali z użyciem dyń, które dostarczyli rodzice.  Dzieci poznały wygląd dyni, jej budowę oraz wartości zdrowotne iodżywcze a także sposoby wykorzystania, np. dżemy, przeciery, soki, zupy, placki. Aktywnie uczestniczyły w zabawach badawczych i ruchowych, np.”Co dynia ma w środku?”, „Dyniowe kręgle”, „Slalom dyniowy”. Wykonały też “dyniowe balony” oraz  kolorowanki.W tym dniu w przedszkolnej kuchni przygotowano posiłki z wykorzystaniem dyni tj. zupa krem z dyni z pestkami dyni, marmolada z dyni, bułeczki z dynią.

02.11.2023r. (6 latki “Pandusie”) – zabawy badawcze z wykorzystaniem wody, dzieci dowiedziały się, jak ważna dla życia jest woda, poznały jej właściwości i rożne stany skupienia oraz sposoby oszczędzania wody. Wiedzą,  że wód nie można zanieczyszczać, gdyż są miejscem życia wielu zwierząt i roślin.

10.11.2023r. (wszystkie grupy)  Dzień Kuchni Polskiej – dzieci poznały tradycyjne  potrawy kuchni polskiej i miały okazję je smakować.

13.11. – 17.11.2023r. (6 latki “Pandusie”) – realizacja tematyki kompleksowej  „Dbamy o zdrowie”, w ramach której dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy dbać  o zdrowie, tj.  odpowiednia, zdrowa zbilansowana dieta, picie odpowiednie ilości wody w ciągu dnia, spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, dbanie o higienę snu, uprawianie sportów i różnej aktywności fizycznej, dbanie o higienę ciała, kontrolne wizyty u stomatologa.

13.11. – 24.11.2023r (5 latki “Tęczusie”) – realizacja tematyki kompleksowej ,,Zdrowie naszym skarbem”,  dzieci znają i rozumieją pojęcie Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, wiedzą, które produkty są najważniejsze, a których powinniśmy unikać. Znają negatywne skutki nadmiernego spożywania słodyczy oraz wskazują zdrowe zamienniki cukru. Potrafią dbać o  higienę osobistą i stosują odpowiednie przybory toaletowe.

14.11.2023r. (5 latki “Tęczusie) – warsztaty kulinarne “Paprykowe łódeczki”, dzieci degustowały wybrane owoce i warzywa oraz przygotowały z nich zdrową przekąskę.

21.11.2023r. (grupa 4 latki “Jogusie”, grupa 5 latki “Tęczusie”, grupa 5 latki “Gumisie”, grupa 6 latki “Misiaki”, grupa 6 latki ”Pandusie”) – trening piłki nożnej na terenie przedszkola przeprowadzony przez trenerów Sparty Płock w ramach projektu TRENUJEMY-MY, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu Płock przy wsparciu Gminy Miasta Płock, do którego przystąpiło nasze przedszkole. Dzieci wiedzą, jakie korzyści  wynikają z aktywnie spędzanego czasu i uprawiania sportu. Zachęcanie dzieci do systematycznego trenowania piłki nożnej i innych dyscyplin sportowych.

24.11.2023r. (5 latki “Gumisie”) – warsztaty kulinarne “Smakowite myszki”, dzieci wykonały “myszki z jajek”, wykorzystując jajka ugotowane na twardo, liście sałaty, ketchup (własnego wyrobu)  i łodyżki z zielonej pietruszki. Dzieciom bardzo smakowało takie śniadanie.

27.11. – 08.12.2023r. (6 latki “Misiaki” ) – realizacja tematyki kompleksowej “Urządzenia techniczne ułatwiające życie człowiekowi”, podczas warsztatów kulinarnych dzieci przygotowały sok ze świeżych owoców i warzyw, z wykorzystaniem sokowirówki, który spożyły podczas II śniadania. Zachęcano je do spożywania świeżych warzyw i owoców jako zdrowych zamienników słodyczy.

01.12.2023r.  (5 latki “Tęczusie”) – realizacja tematyki kompleksowej “Urządzenia elektryczne”, dzieci przygotowały “Koktajl owocowy”, wiedzą jak ważną rolę dla naszego zdrowia pełnią ukryte w owocach witaminy oraz mleko,  znają sposób przygotowania zdrowego napoju owocowo-mlecznego, wiedzą że owoce zawierają w sobie cukry i wykonanie z nich koktajle nie wymagają dosładzania.

08.12.2023r. (5 latki “Gumisie”) warsztaty kulinarne “Świąteczne pierniczki”, dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem ozdabiały pierniczki, które pięknie wyglądały i wyśmienicie smakowały.

09.10.01. – 11.01.2024r. (wszystkie grupy) Zebrania z rodzicami podsumowujące osiagnięcia w I semestrze roku szkolnego 2023/2024, podczas których m.in. zachęcano rodziców do dalszego aktywnego uczestnictwa w działaniach w ramach Przedszkola promujacego zdrowie. Szczególną uwagę zwrócono na zaangażowanie rodziców do wspólnych zabaw ruchowych prowadzonych przez rodzicow w przedszkolu – “Ćwiczę z mamą, ćwiczę z tatą”. Skłaniano rodziców do refleksji na temat organizacji czasu wolnego  dla całej rodziny, mimo trudności związanych z brakiem czasu, zachęcano do podejmowania różnych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Przypomniano również zasady prawidłowego odżywiania się.

16/18/19.01.2024r. (wszystkie grupy) – Światowy Dzień Śniegu (w ramach organizacji w przedszkolu Dni wzmożonej aktywności ruchowej), który aktywizował całą społeczność przedszkola do aktywności ruchowych na śniegu –  lepienie bałwana, lepienie igloo, lepienie  kul śniegowych, wydeptywanie ścieżek, chodzenie po śladach itp. Akcja miała na celu promowanie nie tylko aktywnych zabaw na śniegu i propagoweanie sportów zimowych ale i edukację związaną ze śniegiem – poznanie właściwości śniegu.

22.01. – 02.02.2024r. (6 latki “Misiaki”) – realizacja tematykki kompleksowej „Zabawy i sporty zimowe”, dzieci poznały różnorodne zabawy zimowe oraz korzyści z uprawniania sportów zimowych, np. wspólna zabawa z kolegami, hartowanie organizmu, aktywność ruchowa,  dobre samopoczucie. Znają zasady bezpieczeństwa  w pobliżu jezdni w trakcie zabaw zimowych, np. zjazd na sankach, ślizganie się na jezdni orazich konsekwencje dla siebie i innych użytkowników dróg. Poznały zasady bezpiecznego korzystania z zabaw zimowych na śniegu i lodzie, np. korzystanie z bezpiecznych lodowisk, zakaz rzucania śnieżkami do innych osób, opieka dorosłych, odpowiedni strój.

24.01.2024r. (4 latki “Jogusie”) – Zabawy badawcze ze śniegiem „Czy śnieg jest czysty?”- obserwacja topniejącego lodu oraz śniegu, budzenie zainteresowania zjawiskami przyrodniczymi, uświadomienie dzieciom, że  ze względów zdrowotnych nie należy brać  śniegu do ust.

W I półroczu roku szkolnego 2023/2024 dzieci uczestniczyły w realizacji programów i projektów edukacyjnych:

wszystkie grupy Ogólnoeuropejski projekt “Europejski Tydzień Sportu” pod hasłem “Bądź aktywny” (23.09. – 30.09.2023r. ) to  promocja sportu i aktywności fizycznej w całej Europie, która  ma zachęcić do aktywnego trybu życia w ciagu obchodów tygodnia sportu oraz przez cały rok. Inicjatorem Europejskiego Tygodnia Sportu jest Komisja Europejska, a koordynatorem w naszym krajujest Ministerstwo Sportu i Turystyki. W naszym przedszkolu organizowano z dziećmi różnego rodzaju aktywności ruchowe: spacery, gry i zabawy ruchowe w sali przedszkolnej, w ogrodzie przedszkonym, również przy muzyce, z wykorzystaniem przyborów, np. wstażki oraz z elementami aerobiku, z wykorzystaniem monitora interaktywnego oraz na świeżym powietrzu: tory przeszkód, wykorzystywano sprzęt sportowy i urządzenia terenowe, zabawy z elementem współzawodnictwa. Dzieci pogłębiły wiedzę na temat korzyści płynących z uprawiania sportu I aktywności fizycznej.

6 latki “Misiaki”, 6 latki “Pandusie” –  Program edukacyjno- profilaktyczny „Akademia Lwa Honorka”, prowadzony przez Straż Miejską w Płocku,  udział dzieci w cyklu słuchowisk w Katolickim Radiu Płock,  które umożliwiały nabywanie wiedzy i umiejętości na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.

wszystkie grupy – współpraca z UNICEF – Akcja edukacyjna “Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF” (20.11.2023r.). W przedszkolu zostały umieszczone otrzymane od UNICEF plakaty.  We wszystkich działaniach został uwzględniony kolor niebieski – jako symbol solidarności z dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia wszystkie dzieci i wszyscy pracownicy przyszli do przedszkola ubrani na niebiesko. Nauczycielki przeprowadziły zajęcia przybliżające dzieciom Konwencję o prawach dzieci w oparciu o dostarczone przez Stowarzyszenie UNICEF Polska scenariusze oraz  inne materiały edukacyjne. Przedszkole otrzymało dyplom potwierdzający zaangażowanie w akcję „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”.

wszystkie grupy – IV edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”?,  zorganizowanego przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Płocku. Program został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i  Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych. Podczas zajęć dzieci poznały żywność ekologiczną i potrafią wyjaśnić znaczenie symbolu EKO. Mogły   smakować wybrane produkty ekologiczne, przygotowane przez przedszkole. Utrwaliły wygląd piramidy zdrowego odżywiania. Kształciły nawyk wybierania zdrowych i wartościowych produktów. Ponadto obejrzały film „Skad się biorą produkty ekologiczne?” (wykorzystanie materiałów przekazanych przez PSSEw Płocku).

5 latki “Gumisie”, 5 latki “Tęczusie”, 6 latki “Misiaki”, 6 latki “Pandusie” – Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”,  Państwowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Płocku, Sekcja Higieny. Celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

wszystkie grupy Program wychowania przedszkolnego o treściach wychowawczo-profilaktycznych (opracowany przez nauczycieli)

6 latki “Misiaki” Program wychowania przedszkolnego “Edukacja zdrowotna dzieci w wieku przedszkolnym”  (program wychowania przedszkolnego opracowany przez nauczyciela)

3 latki “Misie Uszatki”, 5 latki “Gumisie” Program zajęć muzyczno-taneczno-relaksacyjnych “Muzykalne Przedszkolaki” dla dzieci w wieku 3-6 latków (program wychowania przedszkolnego opracowany przez nauczycieli)

4 latki “Jogusie” – Profilaktyczny program przeciw wadom postawy z elementami gimnastyki korekcyjnej “Trzymaj się prosto” dla dzieci w wieku przedszkolnym (program wychowania przedszkolnego opracowany przez nauczyciela)

3 latki “Misie Uszatki” – Przedszkolna gimnastyka – program z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w wieku 3-6 lat (program wychowania przedszkolnego opracowany przez nauczyciela)

 W okresie wrzesień – styczeń nauczycielki systematycznie realizowały dzałania:

– ćwiczenia poranne, ćwiczenia gimnastyczne w strojach sportowych, zabawy ruchowe, również  z elementami gimnastyki korekcyjnej, zabawy ruchowe z elementami współzawodnictwa indywidualnego i zespołowego,  gry, zabawy, tory przeszkód na terenie ogrodu przedszkolnego z wykorzystaniem sprzętu sportowego oraz urządzeń terenowych

– ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem metod twórczych, miedzy innymi prowadzone  metodą gimnastyki twórczej RR W. Sherborne oraz z elementami R. Labana, C. Orffa, Kniessów oraz  nietypowych przyborów, np. chusta animacyjna, kręgle, gazety

– zabawy ruchowe z elementami fitness, zabawy taneczne przy muzyce, również z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

– zabawy ruchowe z wykorzystaniem „ścieżki sensorycznej” zorganizowanej w sali gimnastycznej

– spacery do parku, wycieczki, które umożliwiały dzieciom poznanie i stosowanie zasad bezpiecznej zabawy oraz bezpiecznego poruszania się w parach

– zajęcia taneczne Zumba

– zabawy na terenie ogrodu przedszkolnego uczyły bezpiecznego korzystania z urządzeń terenowych oraz wdrażały do przestrzegania bezpieczeństwa własnego i innych

– poprzez codzienny pobyt na świeżym powietrzu dzieci nabywały odporności i uczyły się dostosowania ubioru do pogody i pory roku

– prowadzono relaksację dla dzieci – słuchanie bajek terapeutycznych, muzykoterapia, zabawy oddechowe, dziecięce masażyki

– wycieczki autokarowe, które umożliwiały dzieciom poznanie sposobów bezpiecznego zachowania się w środkach transportu oraz w miejscach publicznych

– wykorzystywano literaturę dla dzieci, utwory muzyczne o treściach zdrowotnych, historyjki obrazkowe, zabawy dramowe i pantomimiczne  promujące zdrowy styl życia

dzieci spożywały zdrowe posiłki przygotowywane przez kuchnię przedszkolną z produktów najwyższej jakości

– edukacja rodziców – w celu zaangażowania rodziców do rozwijania aktywności ruchowej u dzieci i udział we wspólnych zajęciach ruchowych z dziećmi w przedszkolu zapoznano ich z artykułami: „Ruch jest kluczem do zdrowia”(listopad) oraz „Jak aktywnie spedzić z dzieckiem ferie zimowe?”  (styczeń)

– w ramach WDN nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu nt. “Aktywność fizyczna jako niezbędny element kształtowania u dzieci zdrowego stylu życia”

– w poszczególnych grupach został opracowany Kodeks przedszkolaka, który określał zasady I normy bezpiecznej i zgodnej zabawy w przedszkolu, podczas zabaw w piaskownicy, podczas korzystania z urządzeń terenowych

Wszystkie przeprowadzone działania były systematycznie monitorowane poprzez:

– prowadzenie dokumentacji świadczacej o przeprowadzeniu zaplanowanych działań (protokół zebrania z rodzicami, plany pracy dydaktyczno-wychowawczej)

– spawozdania w poszczególnych grupach z przeprowadzonych działań

– zapisy w mobiDzienniku

– informacje na stronie internetowej przedszkola/grupy

– zdjęcia na stronie internetowej przedszkola /grupy

– uczestnictwo rodziców w niektórych formach realizacji działań

Efekty działań w zakresie Programu Przedszkole promujące zdrowie

– dzieci znają zasady zdrowego stylu życia

– dzieci posiadają większą wiedzę  i świadomość odnośnie dbania o własne zdrowie i innych

– dzieci wiedzą, jak przygotować zdrowy posilek i miały okazję wykorzystać tę wiedzę w praktyce, np. sok owocowo – warzywny, surówki, sałatki, kanapki, smakowite myszki

– realizowane tematyki kompleksowe umożliwiają dzieciom  poznawanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz rozwijanie i promowanie aktywności ruchowej i bezpiecznych zabaw

– podejmowanie współpracy z instytucjami zewnętrznymi i środowiskiem lokalnym na rzecz zdrowia własnego i innych

– organizacja zajęć edukacyjnych ze sportowcami w ramach zainteresowania  różnymi formami ruchu oraz korzyści z aktywnie spedzonego czasu i uprawiania sportu wśród całej społeczności przedszkolnej   

– realizowanie programów ogólnopolskich, projektów edukacyjnych  oraz programów wychowania przedszkolnego opracowanych przez nauczycieli promujących zasady

zkolnego opracowanych przez nauczycieli oraz projektów edukacyjnych

-w nielicznych formach działań prozdrowotnych biorą udział rodzicezdrowego stylu życia

– systematyczne poddawanie ewaluacji programów wychowania przeds

Wnioski (rekomendacje)

– w dalszym ciagu podejmować działania zwiększające świadomy udział dzieci i rodziców w staraniach na rzecz kszałtowania zdrowych nawyków żywieniowych i rozwijania różnorodnej aktywności fizycznej

– stwarzać warunki i zwiększać możliwości dzieciom do rozwijajnia codziennej aktywności ruchowej w przedszkolu, m.in.naturalne tory przeszkód, zawody sportowe, dni wzmożonej aktywności ruchowej

– kształtować motywację, wiedzę i umiejętności rodziców do organizowania dzieciom wolnego czasu tak, aby mogły wspólnie z rodziną podejmować różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, np.gry zespołowe, jazda na rowerze  lub na rolkach, spacery, bieganie

– systematycznie zamieszczać informacje, opis wydarzeń, zdjęcia na stronie internetowej  – zakładka PPZ

– w dalszym ciągu systematyczne planować działania w zakresie promocji zdrowia i je dokumentować