Jak aktywnie spędzić z dzieckiem ferie zimowe?

Zaplanowanie ferii z dziećmi to nie lada wyzwanie dla rodziców. Trzeba zadbać o to, by pociechy się nie nudziły. Ponadto czas spędzony razem z dzieckiem procentuje pogłębieniem wzajemnych relacji i uczuć, daje poczucie bliskości i zwiększa zażyłość.

Zima to wspaniały czas na aktywną zabawę na powietrzu Ruch na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, ma dodatkowe plusy – poprawia krążenie i dotlenia organizm, rozwija sprawność ruchową i dodaje energii.

Aby zimowe zabawy nie skończyły się chorobą, warto zadbać o odpowiedni strój. Najlepsze będą ubrania z wodoodpornych i wiatroodpornych tkanin, dopasowane do ciała, lecz nie ograniczające ruchów dziecka. Kurtki i spodenki powinny być wykonane z impregnowanych tkanin i dodatkowo wyposażone w pas śnieżny i ściągacze przy rękawach oraz nogawkach, które chronią przed zimnem i wilgocią.

Pomysły na zimowe zabawy z dzieckiem

Sanki – Wystarczy tylko spora górka i zabawa gotowa. By uatrakcyjnić zabawę, dzieci mogą mieć za zadanie pokonanie specjalnie przygotowanego slalomu lub rywalizować w konkursie na najdłuższy zjazd! Warto również wykorzystać taką zabawę w celu ćwiczenia orientacji dziecka. Dziecko siedzi na sankach i zasłania sobie oczy, zaś druga osoba ciągnie pojazd do wyznaczonego celu. Kiedy dziecko uzna, że dotarli już na miejsce woła stop. Wygrywa ta osoba, która powie stop w odpowiednim momencie. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie – stok nie może kończyć się w pobliżu jezdni ani być porośnięty drzewami, dobrze też, aby z dzieckiem zawsze był ktoś dorosły.

Bałwan na czas – Musi być duży – na przykład wielkości choinki, która rośnie w miejscu naszej zabawy lub np. mieć wysokość jednego z dzieci. Dzieci i rodzice podzieleni na drużyny, starają się jak najszybciej ulepić bałwana o podanej wielkości.

Łyżwy – Już przedszkolaki mogą rozpocząć jazdę na łyżwach. Zabawa powinna odbywać się na pewnym, grubym lodzie lub sztucznym lodowisku. Prócz wygodnych i dopasowanych łyżew, warto dziecko zaopatrzyć w ochraniacze i kask. Na lodzie bawić się można nie tylko w berka, ale także w slalom lub zagrać w hokeja.

Narty – W ośrodkach narciarskich w zajęciach prowadzonych przez instruktorów biorą udział już kilkuletnie dzieci. Masz narty dla malucha? Warto wypróbować je na płaskim terenie lub niewielkim wzniesieniu. Nie zapomnij o bezpieczeństwie dziecka, odpowiednim stroju, a także rozgrzewce.

Igloo – Które dziecko odmówiłoby sobie przyjemności zbudowania prawdziwego i jedynego w swoim rodzaju domku ze śniegu? Tym bardziej, że taka zabawa wymaga współpracy i jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Dodatkowo warto wyciągnąć z szafy łopatki, wiaderka, foremki do piasku. Śnieg to bardzo plastyczny surowiec, z którego można ulepić nie tylko bałwana, ale także wyczarować fantastyczne figurki, zamki czy prawdziwe lodowe rzeźby.

Rzucanie do celu – Zabawa w śnieżki nieco w innej formie. Na początek dziecko powinno ulepić zapas śnieżek. Następnie każda osoba rzuca do wyznaczonego celu, mając po trzy próby. Wygrywa ta osoba, której śnieżki wylądują najbliżej wyznaczonego celu.

Tropienie – Na śniegu doskonale udaje się zabawa w tropienie śladów. Najpierw rodzice zostawiają na śniegu swoje ślady. Warto, by tor był nieco zawiły, pełen przeszkód (zaspy, na które trzeba się wspiąć, drzewa, które trzeba okrążyć, chodnik, który trzeba przeskoczyć). Na końcu toru warto ukryć jakiś skarb lub zabawkę, którą koniecznie trzeba uratować. Zadaniem dziecka jest odnalezienie zguby, w jak najkrótszym czasie. Zabawę można też zmodyfikować. Niech jedno z rodziców zacznie poruszać się po śniegu, zaznaczając swoje ślady. Zadaniem dzieci jest poruszanie się gęsiego za rodzicem, starając się postawić stopę tak, by zgrywała się ona ze śladem rodzica. Można też rozpoznawać ślady na śniegu i nazywać do kogo należą – tropy psów, kotów, wiewiórek, ptaków, ludzi. Jeżeli będziecie w lesie, znajdziecie w nim wiele tajemniczych tropów – saren, zajęcy, dzików czy lisów. Może uda się Wam zobaczyć zwierzęta, do których należą te ślady.

Orzełki na śniegu – To najbardziej popularna śniegowa zabawa. Dzieci kładą się na śniegu na plecach, ruszając rękami i nogami. W ten sposób powstają na śniegu fantastyczne rysunki. Gdy dzieci jest więcej, warto zakryć jednemu z nich oczy, po czym kazać zgadywać, kto narysował danego orzełka.

Goniony – Każdy z uczestników zabawy zahacza rękawiczkę o cholewkę buta, tak by część wystawała na zewnątrz. Zadaniem jest zebranie jak największej ilości rękawiczek, goniąc innych uczestników zabawy. Wygrywa ten, kto zgromadzi ich najwięcej.

Zgadywanka – Jednemu z uczestników zabawy wiążemy oczy szalikiem. Następnie podajemy rękawiczki i każemy zgadnąć do kogo one należą. By zabawa była bardziej atrakcyjna, dziecko może również zgadywać, jaki kolor miała dana rękawiczka.

Lepienie kul – Każdy z uczestników zabawy lepi i turla największą kulę ze śniegu, jaką potrafi. Wygrywa ten, kto ulepił największą kulę.

Tor przeszkód – Nie potrzebujesz wiele: kilka niewielkich kul, które trzeba przeskoczyć, patyki, które tworzą trasę slalomu lub też tunel z rąk dzieci lub rodzica, pod którym dziecko kończy zabawę w wyścig. Taki tor przeszkód uczy orientacji, a przede wszystkim jest świetną zabawę.

Zimowy piknik – Może razem z dziećmi ulepicie duży stół lub ławę. Przystroić go możecie choinkowymi gałązkami i szyszkami. Gdy już zechcecie przy nim odpocząć, przydadzą się wyimaginowane filiżanki lub prawdziwy kubek ciepłej herbaty – prosto z termosu.

Kulig – Jeśli macie taką możliwość, warto również urządzić kulig. Jeździe na sankach może towarzyszyć ognisko i ciepłe napoje. Ten wyjątkowy klimat będziecie wspominać przez lata!

Pomysły na zimowe zabawy z dzieckiem – niezależnie od pogody

Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było sobie wyobrazić ferie bez śniegu. Dziś białe zaspy w ciągu zimowych miesięcy nie są już takie oczywiste. Ponadto brak możliwości wyjazdu w góry, czy pójścia na salę zabaw wcale nie oznacza, że ferie będą nudne. Dzieci nie potrzebują wiele, by się dobrze bawić. Dobrym rozwiązaniem mogą być:

Własna sala zabaw lub tor przeszkód – Sala zabaw dla dzieci to bardzo popularne miejsce na spędzenie ferii zimowych. Spróbujcie przygotować namiastkę tego miejsca we własnym domu. Koce, liny, krzesła i zabawki mogą posłużyć do ułożenia toru przeszkód. Możecie zamontować też prostą huśtawkę, hamak. Przyda się również wigwam. Koce mogą posłużyć do zrobienia klasycznej bazy.

Świetnym pomysłem jest przygotowanie domowej piaskownicy. W tym celu można użyć, np. dmuchanego basenu. Zdecydowanie sprawdzi się tu piasek kinetyczny. Pozwala on na formowanie różnych kształtów i rozwija kreatywność, nie brudząc przy tym rąk, ubrań i otoczenia.

Zasadzenie rośliny lub zbudowanie karmnika dla ptaków – Może spróbujecie wyhodować własne awokado z pestki, przygotujecie kolekcję kaktusów? Możecie nawet zrobić specjalne ręcznie zdobione doniczki. To świetne atrakcje dla dzieci, które przy okazji uczą też

odpowiedzialności i cierpliwości. W końcu o roślinki trzeba dbać, a na efekty tych działań chwilę poczekać. Zimą warto zadbać o ptasich przyjaciół. Znajdźcie prosty sposób na zrobienie karmnika dla ptaków. Na koniec umieśćcie w nim różne rodzaje ziaren i słoninę dla sikorek. Codziennie obserwujcie przylatujące ptaki i starajcie się rozpoznać, co to za gatunki.

Planszówki – Uwielbiają je dzieci i dorośli. Skutecznie przeganiają nudę. Bawią, a do tego rozwijają wiele umiejętności. Gry planszowe to niezbędny element spędzania czasu wolnego w domowym zaciszu. Wybór jest ogromny – od klasycznego Chińczyka, przez rodzinne gry ćwiczące pamięć, po bardziej zaawansowane planszówki strategiczne. To gwarancja świetnej zabawy dla całej rodziny. Ferie to też doskonały czas, by nauczyć się gry w szachy i karcianki. A dla urozmaicenia można poukładać puzzle.

Spacery po okolicy – Ferie to idealny moment, by wybrać się z dzieckiem na długi spacer i poszukać różnych atrakcji. Zabytkowe kamienice, wzgórze z widokiem na całe miasto, park. Wokół nas znajduje się tyle pięknych miejsc, których na co dzień nie dostrzegamy.A może wybierzecie się do lasu? Być może uda się Wam spotkać jakieś zwierzęta aktywne zimą lub znaleźć ich ślady. Dzieci chętnie uczestniczą takich poszukiwaniach

Przeglądanie starych zdjęć lub stworzenie albumu – Na pewno macie w domu zdjęcia sprzed kilku lat. A może nawet sprzed kilkudziesięciu? Warto przeglądnąć je razem z dziećmi. To dobra okazja, by pokazać im zdjęcia z Twojego dzieciństwa lub poopowiadać nieco o członkach rodziny, których nie zdążyły już poznać. A może Twoja pociecha nie widziała jeszcze swoich zdjęć z okresu, gdy miała kilka miesięcy?

Świetnym pomysłem będzie też zorganizowanie własnej sesji zdjęciowej lub zebranie zdjęć z danego okresu i stworzenie nowego albumu. Możecie utworzyć, np. album świąteczny, gdzie umieścicie chronologicznie fotografie ukazujące Waszą rodzinę podczas świąt i to, jak zmieniała się ona wraz z upływem lat. To cenna pamiątka i przyniesie wiele radości.

Wspólne gotowanie – Jeśli na co dzień brakuje Wam czasu na wspólne przygotowywanie posiłków, to ferie zimowe są idealną okazją, by to nadrobić. Może to być, np. domowa pizza, zdrowe ciasteczka, gorąca czekolada, muffinki, gofry. Przygotowanie takich pyszności sprawi dzieciom podwójną radość, nie dość, że spędzicie czas razem, to jeszcze zjecie też coś dobrego.

Zajęcia kreatywne – Rysowanie, malowanie, lepienie z gliny – to idealne zajęcia na zorganizowanie czasu dzieciom. Może któraś z poniższych technik przypadnie im do gustu:

-stworzenie obrazu z odbić dłoni.

Wszelkie zabawy i gry ruchowe są kluczowe w rozwoju dziecka. A jeśli odbywają się na podwórku są wręcz nie do przecenienia.