5_icon

Kochane Gumisie,

GIMNASTYKA 

Na początek oczywiście zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do gimnastyki metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Wesoła zabawa

LATO

Rok szkolny dobiega końca i rozpoczyna się czas wakacji. Wakacje kojarzą się ze słońcem, zabawą na świeżym powietrzu, wyjazdami rodzinnymi… Pobawcie się w skojarzenia  „Z czym kojarzą się wakacje?” techniką niedokończonych zdań.  Wykorzystajcie do zabawy piłkę lub kulkę ze zgniecionej kartki. Rodzic pyta dziecko, z czym kojarzą mu się wakacje. Rzuca piłkę do dziecka i zaczyna zdanie: Wakacje kojarzą mi się… – dziecko łapie piłkę i kończy wypowiedź. Po czym odrzuca piłkę (kulkę) do rodzica i zaczyna to same zdanie…

A jak wakacje to oczywiście nowa pora roku. A kto pamięta jak się nazywa? Przypomnijmy sobie krótką rymowankę o porach roku?

WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA I OD NOWA SIĘ ZACZYNA…

pory roku

Jesteśmy pewne, że każdy Gumiś wie, że to lato:) Jak myślicie, czy to już jest lato? Po czym poznać, że już do nas przyszło?

Obejrzyjcie krótką prezentację, której bohaterką jest pora roku, którą najwięcej z Was wymienia jako tę najbardziej ulubioną :) Wystarczy skopiować poniższy link i wkleić w przeglądarkę.

https://www.canva.com/design/DAD791-5nU4/6_5GQQPFNGOJVHc4A8tPRg/view?utm_content=DAD791-5nU4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=viewer

No to jak kochane Gumisiątka z tym latem? Czy zaobserwowaliście już jakieś zwiastuny lata? Czy mieliście okazję jeść truskawki? Czy widzieliście latające biedronki i kwiatki?

SŁONECZNE ZAGADKI

Kolejną propozycją są letnie zagadki, oczywiście dla Gumisiowej gromadki. Kto chętny, żeby je rozwiązać? Poproście rodziców o odczytanie ich treści i wskażcie pasujący obrazek.

 A może sami wymyślicie jakąś letnią zagadkę :)

FB_IMG_1591717630600FB_IMG_1591717625039FB_IMG_1591717618792FB_IMG_1591717627816FB_IMG_1591717621661FB_IMG_1591717613712

JAKA BĘDZIE POGODA?

Czy latem zawsze świeci słońce? Przy najbliższej okazji posłuchajcie uważnie prognozy pogody w TV. Porozmawiajcie z rodzicami o tym, co zostało przepowiedziane na najbliższe dni. Wy również zabawcie się w prezenterów pogody. Spróbujcie powiedzieć na podstawie poniższej mapy i zawartej na niej elementów jaka będzie pogoda.

mapa

PRZESKOCZ PRZEZ KAŁUŻE

A może macie ochotę poskakać przez kałuże? Rozłóżcie w różnym miejscu Waszego domu poduszki – to będą nasze kałuże i przeskakujcie przez nie. Wiemy, że takie zabawy lubicie najbardziej.

BURZA

Jak zauważyliście na mapie, okres letni to czas częstych zmian pogody oraz burz. A czym jest burza? Burza to intensywne opady deszczu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze, czyli błyskawice i grzmoty.  Najbardziej charakterystyczne dla burzy są pioruny, czyli bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze.

jak powstaje burza

Burzy najczęściej towarzyszy: silny wiatr, ciemne chmury, deszcz, czy grad. Jest niebezpiecznym żywiołem, przed którym należy się zabezpieczyć, na ile jest to możliwe.

Zamknijcie oczy i uważnie posłuchajcie odgłosów natury. Czy słyszeliście burzę? Jakie odgłosy jeszcze rozpoznaliście? Obejrzyjcie teraz filmik i sprawdźcie.

O czym musimy pamiętać?

  • Nigdy nie szukajmy schronienia pod drzewem. Taka kryjówka naraża nas nie tylko na uderzenie pioruna, ale także na przygniecenie przez gałęzie, które mogą ułamać się przy silnym wietrze.
  • Gdy jesteśmy w górach, powinniśmy kierować się jak najniżej w dół, ponieważ pioruny celują w najwyższe punkty w okolicy.
  • W sytuacji, gdy pływamy po morzu, jeziorze czy rzece, kierujmy się jak najszybciej w stronę brzegu.
  • Nie korzystajmy z urządzeń elektrycznych. Pioruny uderzają w linie energetyczne i przez to przemieszczają się aż do odbiorników.
  • Musimy zrobić wszystko, aby nie być najbardziej wyróżniającym się punktem krajobrazu. Jeśli to możliwe, schrońmy się w jakimś budynku. Gdy jesteśmy już w środku, powinniśmy pozamykać okna, oraz nie korzystać z telefonu.

TĘCZA

Tęcza jest zjawiskiem pogodowym, którego dla odmiany wypatrujemy na niebie z niecierpliwością po każdym letnim deszczu. Tęcza to jeden z tych znaków natury, który daje dzieciom i dorosłym wiele radości. Poćwiczcie swoje paluszki i wykonajcie swoją własną tęczę wypełniając koła plasteliną w odpowiednim kolorze.

tecza

MATEMATYKA

Troszkę ćwiczeń matematycznych dla Gumisiów. Zacznijcie od zabawy ruchowej z liczeniem a następnie wykonajcie proste ćwiczenia utrwalające wiadomości.

Popatrz na obrazek i policz kredki. Powiedz, którego koloru kredek jest najwięcej, a którego najmniej. Wymień wszystkie kolory kredek.

kredki

Powiedz, ile widzisz domów na obrazku? Z jakich figur geometrycznych zbudowane są te domy? Który dom jest duży, średni, a który mały? Czym się różnią od siebie te domy?

domki

„Co tutaj nie pasuje”. Wskaż na rysunku element, który nie pasuje do pozostałych.

wiaderka

Zabawa z liczeniem „Wysoko – nisko”

Dziecko biega swobodnie w rytmie dowolnej muzyki. Na hasło „nisko” robi przysiad i liczy do pięciu, na hasło „wysoko” staje na palcach wyciąga ręce w górę również licząc do pięciu.

Więcej propozycji zabaw matematycznych znajdziecie na stronie https://www.matzoo.pl/zerowka

PIOSENKA

Posłuchajcie letniej piosenki. Może spodoba się Wam i nauczycie się jej na pamieć?

Wysłało po nas lato swój dywan latający.

Buchnęło ciepłym wiatrem, ogrzało buzię słońcem.

Drzewami zaszumiało, ptakami zaśpiewało

I nasze ukochane wakacje zawołało.

Ref: Lato, lato, lato, lato baw się z nami.

Lato, lato, lato, bądźmy kolegami.

Lato, lato, lato, lato z przygodami.

Obiecaj, że zawsze zostaniesz już z nami.

 

Będziemy w morzu pływać i w piłkę grać na plaży.

Piosenki razem śpiewać i razem w nocy marzyć.

I co dzień na dywanie będziemy razem latać.

Do wszystkich najpiękniejszych zakątków tego świata.

Ref: Lato, lato, lato, lato baw się z nami…

Buziaki słoneczne, letnie i bardzo gorące dla Was kochane Gumisie

Powrót do aktualności
rysunek


Archiwum

rysunek