XXII Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej „Hej, przeleciał ptaszek”

Dnia 24 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu XXII Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej „Hej, przeleciał  ptaszek”, którego celem jest budzenie przywiązania do rodzinnego kraju poprzez zainteresowanie przedszkolaków piosenką, kulturą i sztuką  ludową. Podczas przeglądu  przypominane są dawne zabawy, tańce, zwyczaje i obrzędy związane z porami roku czy świętami. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było poznawanie gwary czyli mowy charakterystycznej dla danego regionu, a niespotykanej w innych częściach Polski. Podczas części artystycznej, przedstawionej na wstępie, zaproszeni goście usłyszeli jak brzmią niektóre słowa w języku kaszubskim, w gwarze śląskiej oraz podhalańskiej.  Tajniki gwarowych zwrotów śpiewająco odkrywały przed publicznością nasze Misiaki.  Zaproszeni goście usłyszeli  w ich wykonaniu „Abecadło kaszubskie”, śpiewane z wykorzystaniem specjalnej tablicy z rysunkami, ułatwiającej rozumienie inaczej brzmiących słów.  Dowiedzieli się też, że Kaszuby mają swój herb i hymn, a mowa jaką się posługują jest uznana za język regionalny, którego dzieci uczą się w szkole, a nawet zdają go na maturze.  Kolejnym regionem, w którym ludzie z dumą posługują się gwarą jest Śląsk.  Mają tam też swoje święta, na przykład górniczą Barbórkę oraz tradycyjne potrawy. I kiedy na obiad przygotowana jest nudelzupa i karminadle z modrą kapustą to znaczy, że jest to rosół z makaronem i kotlety mielone z czerwoną kapustą. Z ciekawostek kulinarnych dodać można, że w każdym z poznawanych regionów inną nazwę gwarową mają ziemniaki: na Śląsku to kartofle, po kaszubsku bulwy,  a górale mówią na nie grule.  Muzycznym motywem ze Śląska była piosenka „Karliku” zaśpiewana przez Misiaki oraz przepiękne tańce śląskie, wykonane przez gości specjalnych przeglądu, tancerzy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke. Podczas takiego spotkania nie  mogło zabraknąć gwary góralskiej, którą tak lubimy i bez trudu rozpoznajemy. Z radosnego i gościnnego Podhala, gdzie gazda z gaździną zawsze opowiedzą nam, ceprom coś ciekawego o pięknych, polskich Tatrach wybrzmiała brawurowo wyśpiewana przez sześciolatki wiązanka piosenek góralskich. Publiczność posłuchała „W murowanej piwnicy”, „Idzie dysc”, „Za górami, za lasami” oraz „Za górami za lasami”.      W dalszej części imprezy przygotowane przez siebie utwory przedstawiły zaproszone przedszkolaki z kilkunastu płockich placówek.  Najmłodszymi wykonawcami były  dzieci z Miejskiego Żłobka Nr 2, które zauroczyły publiczność interpretacją piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”. Z aplauzem spotkały się również inne, wykonywane przez dzieci utwory: „Laboga dziewuszki”, „Miała baba koguta” , „W moim ogródeczku” „ czy „Lipka zielona”.  Dodatkowo uroku i barw wszystkim występom dodawały stroje ludowe,  w które ubrani byli uczestnicy przeglądu. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.    Jesteśmy dumni, że Miejskie Przedszkole Nr 6 w Płocku jest miejscem, gdzie dużą wagę przywiązuje się do kształtowania postawy patriotycznej wychowanków, a odbywający się po raz dwudziesty drugi przegląd piosenki ludowej, to jeden z elementów budowania naszej tożsamości i przywiązania do ojczyzny,  ponieważ ta gwara, muzyka, sztuka, kultura jest czymś, co odróżnia nas od innych narodów.