Witam w czwartek.

Dzisiaj dowiemy się, co nam dają zwierzęta z wiejskiego podwórka. Zapraszam do wysłuchania piosenki pt. „Co nam dają zwierzęta?”

oraz do zabawy przy dźwiękach wysokich i niskich…

Spróbujcie nauczyć się piosenki pt. „Dziwne rozmowy”. Posłuchajcie piosenki, a następnie powtarzajcie słowa za rodzicami.

Teraz czas na wysłuchanie opowiadanie „Skąd się bierze mleko w sklepie?”, które pomoże Wam ułożyć w prawidłowej kolejności obrazki wchodzące w skład historyjki „Jak powstaje mleko?”.

Opowiadanie pt. „Skąd się bierze mleko w sklepie?”

Wiosną, latem i jesienią, na wiejskiej łące, którą nazywamy pastwiskiem, pasą się krowy.W ich  wymionach powstaje mleko. Na noc krowy wracają do obory. Codziennie rano i wieczorem gospodarz przystępuje do dojenia krów. Kiedyś robił to ręcznie i nie było to łatwe zadanie. Dzisiaj ma  elektryczne dojarki, które ułatwiają mu pracę. Ściągają mleko z wymion krowy i rurkami odprowadzają je do przygotowanych wcześniej dużych pojemników. Pojemniki z mlekiem jadą do mleczarni. Tam odbywa się pewien tajemniczy proces PASTERYZACJA. Gdy się ten proces zakończy, mleko  jest rozlewane do takich opakowań w których możemy je potem kupować. W mleczarni po obróbce  mleka powstają też inne produkty / kefiry jogurty sery. Teraz następuje załadunek mleka i transport do sklepów. Tam sprzedawca ustawia mleko na półkach, gdzie każdy kupujący może je łatwo  znaleźć.

„Zagadki z mlecznej szufladki”

• Zwykle bywa w sklepie, w kostkach sprzedawane.

Będzie nim pieczywo w mig posmarowane. (masło)

• Może być żółty, biały, topiony lub pleśniowy,

ale zawsze jest pyszny i bardzo zdrowy. (ser)

• Zimny, kwaśny, zawsze pysznie smakuje,

gdy nim do ziemniaczków mama nas częstuje. (kefir)

• Owocowy, waniliowy może być też czekoladowy

Wszystkie dzieci go kochają i łyżeczką zajadają. (jogurt)

Na zakończenie dla chętnych Tęczusiów mam propozycję ulepienia z plasteliny zwierzątek mieszkających w wiejskiej zagrodzie.

Miłej zabawy 😊 

źródło: youtube, chomikuj.pl, https://pp8.kluczbork.p, https://www.spgrzywna.pl/2020/11/24/temat-zwierzat-jest-zawsze-bliski-dzieciom