Witajcie Misiaczki 15.04.2021r.

Znacie i potraficie nazwać oraz rozpoznać zwierzęta hodowlane, które mieszkają w gospodarstwie wiejskim. Doskonale naśladujecie ich odgłosy. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jakie korzyści przynosi ludziom hodowla zwierząt z wiejskiego podwórka.

Na dzień dobry zapraszamy Was do zabawy ruchowej przy piosence. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

Jesteście już rozluźnieni. Zaczynamy od zagadek. Posłuchajcie uważnie rodziców, którzy je przeczytają zagadki.

Znosi jajka, ma dziób,
dwie nogi i pióra.
Jej dzieci to kurczątka,
a ona to … . (kura)

Urwała się z powroza
i przyszła do woza,
pożarła kapustę,
nazywa się … . (koza)

Choć się zielonej trawy naje,
to jednak mleko białe nam daje. (krowa)

Ciepłą wełnę
ma na grzbiecie.
Co to za zwierzę,
czy może wiecie? (owca)

Ma krótkie, skręcone różki
i zbrojne w kopytka nóżki,
a także ciepłe futerko.
Nie musi spać pod kołderką. (baran)

Bawię się w błocie,
mówię: „Kwiku, kwiku”.
Jestem tłuściutka
i mieszkam w chlewiku. (świnia)

Może być dzika, może być domowa.

Z jej miękkich piórek jest kołdra puchowa. (geś)

Brawo! Jak myślicie, jakie korzyści przynosi ludziom hodowla tych zwierząt? Przypomnijcie ich nazwy, wypowiadając je sylabami i głoskami: kura, koza, krowa, owca, baran, świnia, geś. Obejrzyjcie poniższy filmik. Rozwiążcie również kilka zadań. Powodzenia!

To już teraz wiecie, jakie produkty pochodzą od tych zwierząt – mleko, jaja, mięso, wełna, pierze. A Wy jakie produkty pochodzenia zwierzęcego najbardziej lubicie?

Co to jest nabiał? To są produkty mleczne, które otrzymujemy z mleka: sery, śmietana, masło, jogurty, maślanka, kefir. Są one bardzo ważne dla naszego organizmu, bo zawierają wapń i białko.

Przypomnijcie, jakie odgłosy wydaje krowa, która jak już wiecie, daje Nam pyszne mleko – mu, mu. Wykonajcie ćwiczenie. Nabierzcie powietrza i starajcie się jak najdłużej wypowiadać sylabę mu na wydechu. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy.

Teraz zobaczcie, jakie produkty nabiałowe są w Waszej lodówce (może mama Wam pokaże). Spróbujcie rozpoznać je po zapachu i smaku oraz je nazwać. Uwaga! Zamknijcie oczy i nie podglądajcie, jak mama będzie przygotowywała dla Was te zagadki

.A skąd się bierze mleko w Waszych kubkach? mleko? Jakie ma znaczenie dla naszego organizmu? Posłuchajcie ciekawych informacji.

Ważnym produktem nabiałowy jest również masło, które codziennie jest obecne w naszym jadłospisie. A czy wiecie, jak robiono masło w dawnych czasach? Wykorzystywano do tej czynności drewnianą maselnicę zwaną kierzanką. Wlewano do niej mleko i ubijano je. Była to ciężka i żmudna praca, wykonywana ręcznie. (wydrukujcie obrazki) historyjki pobrane z pliku). Opowiedzcie treść historyjki obrazkowej, potem potnijcie na części i ułóżcie według kolejności wydarzeń. Opowiedzcie historyjkę. Pokolorujcie obrazki.

Obejrzyjcie filmik. Dowiecie się, jak powstaje masło obecnie, w wielkich zakładach produkcyjnych.

Może w wolnym czasie zbudujecie z klocków mieszkania dla zwierząt. Pamiętacie jak się nazywają? Stajnia dla koni, obora – dla krowy, kurnik dla ptactwa domowego, a chlewik dla świnek. Myślimy, że Wasze budowle będą pomysłowe i piękne.

Na zakończenie zajęć zapraszamy do pogodnych ćwiczeń gimnastycznych.

Jeszcze karty pracy do wykonania:

Karty pracy 3 str. 89 i 90

karty pracy do wydruku:

Dziękujemy. Miłego dnia!

Zachęcamy Was i rodziców do spaceru. Poszukajcie oznak wiosny. Jest ich coraz więcej!