Witajcie Misiaczki,

Dzisiaj zapraszamy Was do przypomnienia sobie, jakie zwierzęta można spotkać w gospodarstwie wiejskim?

Posłuchajcie pewnej wesołej historyjki z wiejskiego podwórka. Wiersz mogą przeczytać Wam rodzice, albo możecie go wysłuchać.

1. „Na wiejskim podwórku” Stanisław Karaszewski
Na podwórku dumne matki prowadziły swoje dziatki:
 Krowa – łaciate cielątko,
 Koza – rogate koźlątko,
 Owca – kudłate jagniątko,
 Świnka – różowe prosiątko,
 Kurka – pierzaste kurczątko,
 Gąska – puchate gąsiątko,
 Kaczka – płetwiaste kaczątko,
 Każda prowadzi swoje dzieciątko!
 Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
 Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.
 Krowa – łaciate cielątko,
 Koza – rogate koźlątko,
 Owca – kudłate jagniątko,
 Świnka – różowe prosiątko,
 Kurka – pierzaste kurczątko,
 Gąska – puchate gąsiątko,
 Kaczka – płetwiaste kaczątko,
 Każda zgubiła swoje dzieciątko!
 Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko.
 Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
 Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”.
 Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:
 Krowę – łaciate cielątko,
 Kozę – rogate koźlątko,
 Owcę – kudłate jagniątko,
 Świnkę – różowe prosiątko,
 Kurkę – pierzaste kurczątko,
 Gąskę – puchate gąsiątko,
 Kaczkę – płetwiaste kaczątko,
 Znalazło mamę każde dzieciątko

Odpowiedzcie proszę na kilka pytań:

Jakie zwierzęta występowały w wierszu? Dlaczego zwierzęta się pogubiły? Jak skończyła się ta historia? Czy pamiętacie jak nazywały się dzieci zwierząt? Jeśli tak to powtórzcie: dziecko krowy to ….. itd.

Obejrzyjcie zwierzęta i ich dzieci:

Krowa i cielak - zdjęcie, fotka, foto numer 33339 - Galeria rolnicza  agrofoto
krowa i cielę
źródło:AgroFoto.pl
Ile żyje świnia? – 🐷 AGRO PRODUKTY: oleje roślinne, makuch, śruta, zboża –  Agro Produkty
świnka i prosię
źródło: agro-produkty.pl
Zakład Doświadczalny IZ Odrzechowa - Kozy karpackie
koza i koźlątko
źródło: www.odrzechowa.com.pl
Owca domowa - Medianauka.pl
owca i jagnię
źródło:medianauka.pl
Klacz i źrebak - zdjęcie 5 - Rozmnażanie koni - krycie, ciąża i poród -  Rynek Rolny
klacz i źrebię
źródło:rynek-rolny.pl
Polski drób pojedzie do RPA
drób czyli ptactwo domowe: kury, kaczki, gęsi, indyki
źródło:cenyrolnicze.pl

Każdy gospodarz dba o swoje zwierzęta: zapewnia im pożywienie, wodę oraz miejsce do mieszkania. Zróbcie sobie chwilę przerwy i troszkę się poruszajcie. Naśladujcie bieg konia, skoki królika, albo chód na czworakach świnki. Pobawcie się też w naśladowanie głosów zwierząt. Czy wiecie które z nich mówi: chrum – chrum? które gdacze: ko -ko-ko, pieje kukuryku? Spróbujcie jeszcze mówić głosem krowy: muu -muu, kaczki: kwa -kwa , albo kozy: bee -bee.

Oglądając poniższy filmik przypomnicie sobie jak nazywają się mieszkania zwierząt:

Teraz propozycja pracy plastycznej: spróbujcie z plasteliny ulepić jedno lub kilka zwierząt gospodarskich, Pamiętajcie, aby plastelinę najpierw wyrobić w rękach, aby stała się miękka. wtedy łatwo formować kształty. Zwróćcie uwagę na to, że zwierzęta mają swoje charakterystyczne cechy, np. rogi, łaty, ogon.

A może ktoś narysuje taką świnkę:

źródło: kanał dla dzieci kukuryku

Jeśli chcecie pochwalić się swoimi pracami poproście rodziców o przysłanie zdjęcia rysunku lub ulepianki. Umieścimy ją na stronie internetowej naszego przedszkola.

Jeśli macie w domu książeczki o zwierzętach, obejrzyjcie je i poproście rodziców o przeczytanie ciekawostek o nich. Sami też spróbujcie opowiadać o tym, co widzicie na obrazkach.

Dla chętnych Misiaków inne prace do wykonania: w ćwiczeniach „Kolorowy start” utrwalimy literę f – wykonajcie ćwiczenia na str. 82 i 85 (cz.3)

Dla tych, którzy chcą jeszcze popracować załączamy prace:

Życzymy Wam miłego dnia😊