Witajcie kochane Misiaczki! 7 kwietnia 2021r.

Dzisiaj zapraszamy Was do zabaw matematycznych. Przygotujcie sobie liczmany: patyczki, klocki lub kredki, mogą być też guziki, pojemnik plastikowy, kartoniki z cyframi 1-9 i znakami: +, -, = (możecie sami je napisać lub pomogą Wam rodzice).

Przypomnijcie, co trzeba robić, aby być zdrowym i mieć dobrą kondycję? Tak. Należy odżywiać się zdrowo, gimnastykować się, uprawiać sport, często chodzić na spacer i bawić się na świeżym powietrzu.

Na dobry początek zapraszamy Was do zabawy muzyczno-ruchowej „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Spróbujcie ćwiczyć zgodnie z treścią piosenki. Zaproście też swoich rodziców i rodzeństwo

Czy wiecie co to są witaminy i do czego są potrzebne?

Posłuchajcie zagadek, które Wam pomogą w odpowiedzi na to pytanie. Prosimy rodziców, aby przeczytali Wam zagadki.

Łatwo je pomylić z wiśnią,

kiedy się na drzewach pysznią. (czereśnie)

-Kulista jest, pomarańczowa,

soczysta i bardzo zdrowa.

Z soków dobrze wszystkim znana,

do cytrusów zaliczana. (pomarańcza)

Wiele rośnie ich w lesie,

każdy je do domu niesie.

Małe, ciemne te kuleczki

dobre z cukrem do miseczki. (jagody)

Na drzewach rosną żółte, czerwone,

bywają także nawet zielone.

Bez nich szarlotka się nie obędzie,

gdy ją upieczesz, miej mnie na względzie. (jabłka)

Zawsze krągły i czerwony,

na kanapkę jest krojony.

Mama daje go do zupy,

robią z niego też keczupy. (pomidor)

Biały korzeń, zielona natka,

w zupie to jest niezła gratka.

Gdy witaminy C potrzebujesz,

natką wszystko posypujesz. (pietruszka)

-Ma długie, zielone liście

i w rosole jest na liście.

A zasługa jego w tym spora,

że zawsze jest na niego pora. (por)

To są właśnie witaminy! Witaminy są bardzo ważne, bo zapobiegają powstawaniu chorób. Znajdują się we wszystkich warzywach, owocach oraz przetworach warzywnych i owocowych: sałatkach, surówkach i sokach.

Przygotujcie liczmany. Podzielcie wyrazy – rozwiazania zagadek na sylaby. Policzcie, z ilu sylab składa się każdy wyraz i układajcie tyle patyczków, ile jest sylab w wyrazie.

Oto zadanie. Prosimy teraz mamę lub tatę, aby wrzucali po kolei klocki do pojemnika plastikowego, np. 3 klocki. Wy w ty czasie zamknijcie oczy i uważnie słuchajcie. Usłyszycie uderzenie klockiem. Podajecie liczbę dźwięków i ile usłyszycie dźwięków, tyle razy klaśniecie przed sobą. Uwaga! Dokładnie liczcie! Potem, np. 5 klocków, 7 klocków itd.

A teraz trochę poćwiczcie. Rodzice pokazują Wam kartoniki z cyframi, np. 4,7,9,6 itd . a Wy skaczcie w górę, tyle razy ile wskazuje cyfra prezentowana przez rodzica. Pięknie!

Zapraszamy do kolejnego zadania .Połóżcie przed sobą patyczki lub kredki, przygotowane kartoniki z cyframi 1-9 i znakami +, =, -. Posłuchajcie treści zadań, które będziecie ilustrować za pomocą liczmanów, układać działania i je odczytywać. Na koniec udzielicie odpowiedzi na zadane pytania w zadaniach:

-W koszyku były 4 jabłka. Mama dołożyła jeszcze 5 jabłek. Ile jest teraz jabłek w koszyku?

Dzieci biorą 4 liczmany, kładą je przed sobą. Potem dokładają 5 liczmanów. Liczą wszystkie liczmany i układają działanie, głośno je odczytują a potem odpowiadają na zadane pytanie.

-Adam miał 9 gruszek. 7 gruszek dał babci i dziadkowi. Ile gruszek mu zostało?

Dzieci ukladają przed sobą 9 liczmanów. Potem odsuwają 5 liczmanów. Liczą pozostałe liczmany i ukladają działanie, głośno je odczytują i odpowiadają na zadane pytanie.

Na zakończenie dyktando matematyczne. Utrwalicie kierunki i będziecie głośno przeliczać kroki.

Wstańcie. Wykonujcie dokładnie czynności wskazane przez mame lub tatę: Idzcie 7 kroków do przodu. Teraz trzy kroki w lewą stronę.Teraz 4 kroki do tyłu. Teraz 5 krokow w prawą stronę. Prawą reką dotknijcie lewego kolana. Lewym kolanem dotknijcie podłogi. Prawym łokciem dotknijcie do lewego kolana. Brawo!

Zapraszamy do wykonania kart pracy:

karty pracy, które zabraliście do domu:Karta pracy 3 -str. 64 oraz Czytam, piszę, liczę – str. 75

karty pracy do wydrukowania:

I jeszcze przypomnijcie sobie piosenkę „Koszyczek dobrych życzeń”, którą poznaliście na poprzednich zajęciach. Spróbujcie ją zaśpiewać samodzielnie.

Czas na relaks.

Teraz koniecznie idźcie na spacer lub pobawcie się na świeżym powietrzu. To dla zdrowia!

Ale potem posłuchajcie piosenki o witaminkach – jabłkach.

Życzymy miłego spaceru. Może znajdziecie na placu zabaw wąską ścieżkę, albo ławeczkę równoważną, aby po niej przejść „stopa za stopą” – spróbujcie😊

Powodzenia Misiaczki! Życzymy Wam dużo zdrowia.

Oto zadanie. O