Witajcie kochane Pandusie!
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą motyle?
Jeżeli nie wiecie, to postaram się Wam to wytłumaczyć. Ale na początek , poproście mamę lub tatę, aby Wam przeczytali tą piękną bajkę o dwóch gąsienicach.
Na krzaku agrestowym w ogrodzie mieszkały dwie gąsieniczki. Jedna była szara w ciemne plamki, a druga miała na sobie wiele kolorowych pasków. Kolorowa gąsieniczka była bardzo dumna ze swoich kolorów i bardzo pogardzała szarą gąsieniczką.
Mówiła jej: – Jesteś szara i masz ciemne plamki na grzbiecie, a ja wyglądam jak tęcza, którą widać na niebie po ulewnym deszczu. Mam te same kolory – mówiła – czerwony, zielony, złoty. Gdybym chciała, mogłabym się wspiąć po deszczu na niebo i nikt nie zauważyłby nawet , że to ja tam jestem, a nie tęcza.
Smutno było szarej gąsieniczce wysłuchiwać tego wszystkiego, ale cóż mogła poradzić. Musiała się pogodzić z tym, że jest szara i brzydka, a tamta piękna i kolorowa.
Potem gąsieniczki zmieniły się w poczwarki, a z poczwarek wykluły się latające owady. I cóż się okazało? Oto z kolorowej gąsieniczki, która była taka dumna ze swego stroju, ze chciała być tęczą na niebie, wyrosła szara ćma, a z szarej gąsieniczki – piękny motyl, cały w kolorowe wzory.
Pomyślcie dzieci, co by to było, gdyby piękny motyl i szara ćma pewnego dnia spotkały się i gdyby motyl zapytał ćmę: – No cóż, czy ciągle jeszcze masz ochotę zastąpić tęczę na niebie? Na szczęście ani motyl, ani ćma nie pamiętali rozmów, które prowadziły dawniej jako dwie gąsienice.
Zapytałam was na początku, czy wiecie skąd się biorą motyle. Popatrzcie na ten obrazek.
Motyle, które są ozdobą przyrody, żyją od kilku godzin do kilku tygodni. W ciągu swojego krótkiego życia składają jaja, z których wylegają się gąsienice. Następnie gąsienice zamieniają się w poczwarki i bardzo często spędzają zimę przyczepione do gałęzi. I dopiero z tych poczwarek powstaje motyl. Motyle to owady dzienne, natomiast ćmy to owady nocne.
Dlatego pięknej, kolorowej gąsienice z naszej bajki, gdy już stała się motylem, nie potrzebne były piękne kolory, ponieważ w nocy niepotrzebne są piękne kolory.
A teraz mam propozycję, obejrzyjcie film , jak można narysować gąsienicę, która zbudowana jest z segmentów, czyli kawałków. Chciałabym, aby Wasza gąsienica miała 10 segmentów, narysujcie na każdym z nich cyfry od 1-10.
Posłuchajcie jeszcze wierszyka o motylku połączonego z rysowaniem.
Pochwalcie się swoimi gąsienicami lub motylkami i wyślijcie zdjęcia.
Wczoraj było święto Wszystkich Mam! Myślę , że nie zapomnieliście. Posłuchajcie teraz piosenki o mamie, może się jej nauczycie?
Wykonajcie karty pracy dotyczące tematyki „Święto mamy i taty”( str.24-27). Powodzenia!
Ćwiczcie czytanie.
A na zakończenie trochę zabaw ruchowych z muzyką.