6_icon

Witajcie kochane Pandusie!

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą motyle?

Jeżeli nie wiecie, to postaram się Wam to wytłumaczyć. Ale na początek , poproście mamę lub tatę, aby Wam przeczytali tą piękną bajkę o dwóch gąsienicach.

Na krzaku agrestowym w ogrodzie mieszkały dwie gąsieniczki. Jedna była szara w ciemne plamki, a druga miała na sobie wiele kolorowych pasków. Kolorowa gąsieniczka  była bardzo dumna ze swoich kolorów i bardzo pogardzała szarą gąsieniczką.

Mówiła jej: – Jesteś szara i masz ciemne plamki na grzbiecie, a ja wyglądam jak tęcza, którą widać na niebie po ulewnym deszczu. Mam te same kolory – mówiła – czerwony, zielony, złoty. Gdybym chciała, mogłabym się wspiąć po deszczu na niebo i nikt nie zauważyłby nawet , że to ja tam jestem, a nie tęcza.

Smutno było szarej gąsieniczce wysłuchiwać tego wszystkiego, ale cóż mogła poradzić. Musiała się pogodzić z tym, że jest szara i brzydka, a tamta piękna i kolorowa.

Potem gąsieniczki zmieniły się w poczwarki, a z poczwarek wykluły się latające owady. I cóż się okazało? Oto z kolorowej gąsieniczki, która była taka dumna ze swego stroju, ze chciała być tęczą na niebie, wyrosła szara ćma, a z szarej gąsieniczki – piękny motyl, cały w kolorowe wzory.

Pomyślcie dzieci, co by to było, gdyby piękny motyl i szara ćma pewnego dnia spotkały się i gdyby motyl zapytał ćmę: – No cóż, czy ciągle jeszcze masz ochotę zastąpić tęczę na niebie? Na szczęście ani motyl, ani ćma nie pamiętali rozmów, które prowadziły dawniej jako dwie gąsienice.

  • Czy podobało się wam zachowanie kolorowej gąsieniczki? Jeżeli nie, to dlaczego?
  • Jak uważacie, czy wygląd jest najważniejszy? Czy to, że ktoś jest ładny upoważnia go do gardzenia i wyśmiewania się z innych? Porozmawiajcie o tym z rodzicami.

Zapytałam was na początku, czy wiecie skąd się biorą motyle. Popatrzcie na ten obrazek.

Rozwój motyla: karta kontrolna, PL

Motyle, które są ozdobą przyrody, żyją od kilku godzin do kilku tygodni. W ciągu swojego krótkiego życia składają jaja, z których wylegają się gąsienice. Następnie gąsienice zamieniają się w poczwarki i bardzo często spędzają zimę przyczepione do gałęzi. I dopiero z tych poczwarek powstaje motyl. Motyle to owady dzienne, natomiast ćmy to owady nocne.

Dlatego pięknej, kolorowej gąsienice z naszej bajki, gdy już stała się motylem, nie potrzebne były piękne kolory, ponieważ w nocy niepotrzebne są piękne kolory.

A teraz mam propozycję, obejrzyjcie film , jak można narysować gąsienicę, która zbudowana jest z segmentów, czyli kawałków. Chciałabym, aby Wasza gąsienica miała 10 segmentów, narysujcie na każdym z nich cyfry od 1-10.

Posłuchajcie jeszcze wierszyka o motylku połączonego z rysowaniem.

Pochwalcie się swoimi gąsienicami lub motylkami i wyślijcie zdjęcia.

Wczoraj było święto Wszystkich Mam! Myślę , że nie zapomnieliście. Posłuchajcie teraz piosenki o mamie, może się jej nauczycie?

Wykonajcie karty pracy dotyczące tematyki „Święto mamy i taty”( str.24-27). Powodzenia!

Ćwiczcie czytanie.

A na zakończenie trochę zabaw ruchowych z muzyką.

 

 

Powrót do aktualności
rysunek


Archiwum

rysunek