Dzień dobry Misiaczki!

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Na pewno macie wiele zadań w domu, bo przecież trzeba pomóc rodzicom w przygotowaniach przedświątecznych, sprzątać, gotować, piec pyszne mazurki i baby świąteczne. Życzymy Wam, abyście radośnie przeżyły ten czas Wielkanocy. A co znajdzie się na wielkanocnym stole? Dzisiaj spróbujemy o tym porozmawiać.

Na dzień dobry zapraszamy Was do założenia hodowli rzeżuchy, jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście, to już czas, aby pięknie wyrosła na wielkanocny stół. Potrzebna Wam będzie do tego pokrywka od słoika lub talerzyk, połóżcie na nich wilgotną watę, teraz spróbujcie równomiernie zapełnić całą powierzchnię ziarnami rzeżuchy. Nie zapominajcie o codziennym pielęgnowaniu i podlewaniu, gdy wyrośnie będzie się pięknie prezentowała na Wielkanocnym stole.

Dzisiaj spróbujcie nauczyć się wiersza „Wielkanocne kolory” – D. Gellner. Poproście rodziców o pomoc, aby go przeczytali, a Wy uważnie słuchajcie.

Wielkanocne kolory”

Na wielkanocnym stole

kolor miesza się z kolorem.

Śmieją się z każdej strony

owsa wstążeczki zielone.

Bazie srebrne jak deszczyk.

I co jeszcze?

Przy obrusie biała falbanka

złoty dzwonek baranka

i tysiące różnych kolorów

na świątecznych pisankach.

Teraz spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań. Poproście, aby rodzice je Wam przeczytali.

Co znajdowało się na wielkanocnym stole?

Jakie potrawy jeszcze stawiamy na wielkanocnym stole?

Czym możemy udekorować stół wielkanocny?

A jak będzie wyglądał Wasz stół wielkanocny?

Możecie dowiedzieć się, jeśli rozwiążecie zagadki, które Wam przeczytają rodzice. Uwaga! Odpowiedzi udzielacie, wypowiadając słowa sylabami lub głoskami.
Oby dzięki ludzkiej pracy
I opiece nieba
Nigdy na twym stole
Nie zabrakło  (chleba)

Azorek radośnie
Przy koszyczku hasa,
Lecz nic z tego nie będzie.
– Nie dla psa (kiełbasa)

W cebulowych łupinkach
Lub w farbkach kąpane,
W prześliczne desenie
Ręcznie malowane. (jajka)

Może być z cukru,
Z gipsu lub z ciasta,
Lecz najważniejszy jest i basta!!! (baranek)

Sypka jak piasek,
Jak śnieżek biała,
Smaku dodaje
Już szczypta mała. (sól)

Skromne listeczki
Ciemnozielone,
Ale bez niego –
Co to za święcone? (bukszpan)

Co jeszcze może być na wielkanocnym stole? Posłuchajcie piosenki.

A teraz czas na ciasto wielkanocne. Czy już wiecie, jakie ciasto upieczecie? Zapraszam do zabawy ruchowej „Pieczemy ciasto” również rodziców.
Usiądźcie na podłodze i naśladujcie pieczenie ciasta. Wsypujecie mąkę do miski, mieszacie obiema rękoma. Następnie wrzucacie jajka – jedną ręką bierzecie jajko a drugą skorupki wyrzucacie za siebie. Aby ciasto się upiekło musicie je dobrze ugnieść, dlatego naśladujcie gniecenie ciasta, wykonując ruchy naprzemienne – raz jedna ręka, raz druga. I gotowe. Udało się ciasto, prawda?

Pamiętacie jaką literkę wczoraj poznaliście? – tak to j, J. Utrwalimy ją. Spróbujcie w Kartach pracy 3, strona 72 wyszukać na obrazku i zaznaczyć to, co w swojej nazwie ma głoskę j. Chętne dzieci mogą też przeczytać tekst pod obrazkiem samodzielnie lub z pomocą rodziców. Jeśli nie macie tych Kart pracy albo chcecie wykonać pracę dodatkową o możecie skorzystać też z naszej propozycji i wydrukować kartę pracy:

Gra w wielkanocne kolory” – spróbujcie tak pobawić się z mamą i tatą oraz rodzeństwem. Jedno z Was podaje nazwę ustalonego koloru, np. Zielony!, Żółty, Biały, itd… wtedy pozostali uczestnicy, muszą odszukać podany kolor w domu i dotknąć go. Zabawę możecie powtarzać kilka razy. Gdy prowadzący poda nazwę innego koloru, to wtedy pozostałe osoby stają w bezruchu. Zmieniajcie się rolami w zabawie.

Na koniec proponujemy pracę plastyczną do wykonania „Wielkanocny kurczaczek”. Kurczaczek jest symbolem nowego życia. Wiecie jak wygląda i jest zbudowany? – główka, oczy, dziób, łapki – dwie, ogonek, jest pokryty żółtymi piórkami. Narysujcie samodzielnie sylwetę kurczaczka albo poproście rodziców. Następnie z żółtego papieru kolorowego oddzierajcie małe kawałki i naklejcie na sylwetę kurczaczka, wypełniając dokładnie wnętrze konturu, dodajcie czerwony dzióbek, czarne oczka, pomarańczowe łapki. Możecie dodać też inne materiały, według własnego pomysłu, np. piórka, jeśli macie.

Proponujemy również inne sposoby wykonania wielkanocnego kurczaczka lub baranka, np. z płatków kosmetycznych, wacików, wełny, papieru. Wybierzcie dowolny sposób.

Teraz zabawa logopedyczna „Gdzie jest kurczaczek? Zaproście rodziców i rodzeństwo. Jedno z Was odwraca się i zamyka oczy, a pozostali  – kurczaczki, chowają się, zakrywają usta i mówią cały czas pi, pi, pi …. – naśladują wołanie kurczaczków. Zabawa trwa dotąd, dopóki nie odszukane będą wszystkie kurczaczki. Zabawę można powtórzyć i szukać, np. kur, powtarzać ko, ko, ko…..

A na zakończenie zajęć – relaksacja. Proponujemy masażyk wielkanocny na podstawie rymowanki A. Olędzkiej ,, Siedem pisanek „. Zapraszamy rodziców i rodzeństwo. Wykonujcie masażyki na plecach rodzica lub rodzeństwa i odwrotnie. Życzymy miłej zabawy!

Pierwsza pisanka jest cała w kropeczki – rysujemy kropeczki

Druga pisanka w krótkie paseczki – rysujemy paseczki

Na trzeciej pisance same szlaczki – rysujemy szlaczki

Na czwartej pisance wesołe kurczaczki – rysujemy dzioby kurczaków

Na piątej pisance zajączek się śmieje – rysujemy uszy zająca

Na szóstej pisance słonko mocno grzeje – rysujemy słonko

Siódma pisanka ma trójkątów bez liku – rysujemy trójkąty

Ile pisanek jest w moim koszyku? – szczypiemy boczki

Dziękujemy Kochane Misiaczki za wytrwałość! Zapraszamy na jutro.

Myślę, że teraz chętnie pójdziecie na spacer. Poszukajcie oznak wiosny.

I jeszcze ćwiczenia grafomotoryczne, które możecie wykonać po spacerze. Skorzystajcie z Kart pracy 3, strona 76 –  rysujcie po śladzie ozdób na pisankach oraz według własnego pomysłu i dokończcie szlaczki.

Powodzenia!