Witajcie Misiaczki! 14. 04.2021r.

Dzisiaj zapraszamy Was do zabaw matematycznych „Na wiejskim podwórku”. Przygotujcie sobie klamerki, takie do przypinania bielizny i pasek sztywnego papieru, np. z bloku technicznego, cyfry 0-9, znaki: +, =, piórko lub płatki kosmetyczne, kartkę papieru.( Prosimy mamę, aby pożyczyła dzieciom klamerki.) Jeśli nie macie klamerek, to mogą być patyczki lub klocki. Posłużą Wam jako liczmany. Posłuchajcie uważnie wiersza, który przeczyta Wam mama lub tata.

Kaczka praczka” – H. Szayerowa

Mama kaczka dobra praczka

pierze dziś chusteczki:

dwie kaczki, trzy kaczora

i pieć córeczki.

Rozpostarła je na sznurku,

słonko grzeje cudnie

A w południe wiatr się zerwał

chustki pognał w błoto –

więc rozgniewał się kaczorek

Ee, z taką robotą!

Ale kaczka dobra praczka

znów pierze chusteczki

dwie dla siebie, trzy kaczora

i pięć córeczki.

Rozwiesiła je za rogi,

wypłukane świeżo

wiatr je trzepie, słońce suszy…

wyschną przed wieczerzą.

Odpowiedzcie na pytania:

Co robiła kaczka? (prała)

Czyje chusteczki prała? (kaczki, kaczora, kaczuszki) Pięknie!

Weźcie teraz klamerki do bielizny i pasek wycięty ze sztywnego papieru – to będzie sznurek, do przypinania bielizny. Przpinajcie klamerki do paska, odpowiadając na pytania:

-Ile było chusteczek kaczki? ( 2)

-Ile było chusteczek kaczora? (3)

-Ile było chusteczek kaczuszki (córki)? (5) Bardzo dobrze!

A teraz policzcie przypięte klamerki, ile chusteczek wyprała mama kaczka ? (10) Brawo!

A teraz ułożycie działanie? 2+3+5= ■■■■■■■■■ (narysujcie kółeczka lub kwadraciki)

Poznacie dzisiaj cyfrę 10. Z jakich dwóch cyfr składa się, jak nazywa się pierwsza cyfra, a jak druga? Możecie też zobaczyć tę cyfrę, sposób jej pisania w kartach pracy –Czytam, piszę, liczę – str. 73. To teraz możecie uzupełnić już działanie:

2+3+5= 10

Spróbujemy jeszcze trochę policzyć. Przygotujcie klamerki. Zilustrujcie zadania, przypinając klamerki do paska papieru, potem ułóżcie działania:

– Po podwórku chodzi 7 kaczek i 3 kury. Ile ptaków jest na podwórku?

-W zagrodzie są 4 świnki, 4 krowy i 2 kozy. Ile zwierząt jest w zagrodzie?

-W chlewiku jest 5 świnek i 5 prosiaków. Ile zwierząt mieszka w chlewiku?

Brawo dzieci!

Zapraszamy do zabawy ruchowej!

Poszukajcie małego piórka – Zatańczcie z piórkiem przy muzyce. Jeśli nie macie piórka, to może być płatek kosmetyczny. Pomasujcie piórkiem policzki, dłonie, nos.

Jeszcze proponujemy liczenie na palcach w zakresie 10. Potrzebne będą Wam paluszki (oczywiście te u dłoni). Miłej zabawy!

Dzisiaj nauczycie się też piosenki „Na wiejskim podwórku”. Obejrzyjcie poniższe filmiki. Słuchajcie uważnie. Zapamiętajcie, jakie zwierzęta mieszkają na wiejskim podwórku. (koguty, kaczki, gęsi, indyki, krowa, świnki, piesek, owce, koń). A jakie odgłosy wydają te zwierzęta? Posłuchajcie, czy potraficie je rozpoznać? Spróbujcie też sami naśladować te odgłosy. Trzymamy kciuki!

Nie zapominajcie o zabawach na świeżym powietrzu!

Jak wrócicie ze spaceru, to możecie jeszcze policzyć do 10. Posłuchajcie piosenki na filmiku.

Powodzenia! Miłego dnia!