WITAJCIE JOGUSIE!

Posłuchajcie nowego wiersza:

ILUSTRACJE DO WIERSZA:

Posłuchajcie jeszcze raz fragmentu wiersza:

Jeden drugiemu składa dziś życzenia.

Wielkanocne święta, o nich każdy pamięta,

Serce się raduje, uśmiech dziś króluje.

Dzwonimy do bliskich, kartki wysyłamy,

Choć mieszkają daleko, to o nich pamiętamy.

Jak rozumiecie powyższe wersy?

W okresie przedświątecznym dzwonimy do bliskich, wysyłamy kartki, i wiadomości do osób bliskich naszemu sercu. Do przyjaciół krewnych, z którymi nie spotkamy się w święta, a pamiętamy o nich i tym drobnym gestem chcemy sprawić im radość. Kartka świąteczna to bardzo miły gest. Każdy kto takową dostanie zapamięta to na długo. Kiedyś był to zwyczaj, który był praktykowany na każde święta.

W Polsce tradycja składania życzeń w tradycyjny sposób poprzez kartki świątecznej sięga już ponad 100 lat. Obecnie często nie wyrabiamy się ze wszystkim, brakuje nam czasu i szukamy najszybszych sposobów wysyłania życzeń. Myślimy o tym, jakby można było ułatwić sobie życie. Jednym ze sposobów stało się zastępowanie tradycyjnych kartek świątecznych  kartkami w formie elektronicznej, smsami czy też e-mailami.

Dlaczego coraz rzadziej wysyłamy kartki świąteczne?

Kartki świąteczne wysyłamy rzadziej, bo ta forma życzeń wymaga od nas więcej czasu i jest dosyć droga (kupno kartki, znaczka, koperty). Trzeba ją też dużo wcześniej wysłać . Najszybciej życzenia wysyła się przez SMS-a telefonem lub mailem i jest to dużo tańsze.

Dlaczego tradycyjna kartka świąteczna jest fajniejsza od życzeń wysłanych SMS-em albo mailem?

Jak jest dużo życzeń w telefonie to musimy je kasować i nic nie mamy . Skrzynka e-mailowa w komputerze, też się zapełnia i trzeba kasować życzenia. Kartka jest o tyle fajniejsza, że możemy jej dotknąć, popatrzeć i wyjąć ją wtedy, kiedy chcemy pomyśleć o osobie, od której dostaliśmy życzenia. I można ją długo przechowywać . Trzeba pielęgnować nasze dawne tradycje, dlatego mimo wszystko wysyłajmy kartki.

WYKONAJCIE KARTKĘ WIELKANOCNĄ :) Dowolną techniką, w dowolnym formacie 😉

KARTKA3

INSPIRACJE:

Jak narysować kurczaczka?

Jak narysować zajączka?

Jak narysować kosz z jajkami?

Zając z papierowej dłoni:

Proste kartki wielkanocne 3D:

Po intensywnej, twórczej pracy przyda Wam się trochę ruchu 😉

TO WIELKANOCNE ĆWICZENIA:
1. Rodzice przygotowują kolorowe obrazki z zadaniami do wykonania dla dziecka (przykład: https://drive.google.com/file/d/1LaWyfH-ihbkLHlwaS7FJSUGnTfLJtsE7/view). Dziecko losuje z koszyczka obrazek, po czym wykonuje dane ćwiczenie. Kiedy dzieci będą już wiedziały co i jak pokazywać, można pobawić się w rodzinne kalambury.

2. Rodzice przygotowują kolorowe kartki (np. te do pobrania poniżej) i za pomocą taśmy mocują je do podłogi. Ustawiają je w dowolnej kolejności.  Pierwsza opcja dla najmłodszych: rodzice wypowiadają głośno nazwy kolorów i proszą, żeby dziecko na nie skoczyło. Druga opcja dla starszych: rodzice proszą, żeby dziecko skoczyły na kolor, który zaczyna się na określoną głoskę. Trzecia opcja: dziecko ma zadanie skoczyć na dane kolory oprócz jednego przez rodziców wybranego. Jeżeli się pomyli – odpada. Czwarta opcja: rodzice mówią w jednym ciągu kolory kart po których ma skakać dziecko, np. zielony, czerwony, żółty, niebieski. Dobre ćwiczenie na wzmocnienie pamięci 😊.

Podlglad

3.  Zajączkowa przeprawa
Rodzice informują dzieci, że muszą pomóc Zajączkowi przedostać się przez rzekę na drugą stronę za pomocą tratwy. Pokazują dzieciom, jeśli same nie będą wiedziały, w jaki sposób poruszać się do przodu siedząc na gazecie, a na ich kolanach kładą zajączka. Dzieci muszą przedostać się do wyznaczonego miejsca, cały czas pilnując, żeby zajączek nie spadł.

A TU ZNAJDZIECIE WIELKANOCNE GRY I ZABAWY ONLINE:  view.genial.ly/5e7dd353006df70d7706a413/horizontal-infographic-review-wielkanoc